Špačková Marie

 

 

DATUM nebo ROK A MÍSTO NAROZENÍ: 27.3.1946, Všekary

KDE ŽIJE:  Zámělíč - osada patřící pod MěÚ Poběžovice u Domažlic

CIVILNÍ POVOLÁNÍ: Učitel čeština  - dějepis, od 2002 v důchodu 

CHARAKTERISTIKA TVORBY: dílo vychází z české literatury a dějepisu

BIBLIOGRAFIE:

a) "dějepis" - nejde jen o data, ale jsou zde i pověsti atd. čili spojení historie a literatury, samo slovo dějepis je složenina - psát o
dějinách, psát, co se dělo (a nejen čistě vědecky, ale i s příběhy)  Srby 1312 - 1992, Újezd sv. Kříže v Chodech 1995,  Bělá nad Radbuzou:
Kostel Panny Marie Sedmibolestné 1697-1997, Všekary 1015 - 2015, Poběžovice 650 let 1359 - 2009 (autoři Josef Böhm - fotky, Marie Špačková, Karel Špaček), Jivjany 1115 - 2015 Z historie Jivjan, Ostromeče a Velkého Malahova, Poběžovice Zámek Nový Ronšperk  2016 (fotky J. Böhm)

 b) beletrie - O zlém Volfu Dobrohostovi a jiné pověsti z kraje od Starého Herštejna po Přimdu, Chodské nakladatelství (už není) 1994, ilustroval Vladimír Havlic, Proč víly přestaly mít rády lidi, Nava 2010, ilustroval Ladislav Sýkora, Bílá gumovka a další příběhy s detektivní zápletkou - vlastním nákladem 2014, Všekarský rok, vlastním nákladem(fotky Josef Steinbach)

Právě jsem dokončila Čítanku z Českého lesa (červenec 2018), kterou fotografiemi doplní pan Viktor Steinbach z nakladatelství NAVA. Do oddílu beletrie se Čítanka, na které jsem pracovala 2 roky, přesune po sehnání sponzora.

 

OCENĚNÍ ZA LITERATURU: 

   Např. 1985 literární  soutěž Zemedělských novin 2. místo za  povídku Kořeny samoty
 

  IV. ročník1999: Tisk- sedmá velmoc( Výbor z příspěvků Literární soutěže o Cenu Jana Masaryka) - esej Memento mori, oceněno jako zajímavý příspěvek, Praha 2001 Janua Almanach Máj,

 

  vítězné práce z autorské soutěže Máchovy Litoměřice 1998 (Proč víly přestaly mít rády lidi)

  Literární klub P. Bezruče ve Frýdku -Místku- Beskydy 2000, povídka Senoseč

 

  Co bylo to bylo, dnes už literární soutěže  nejsou v kurzu. Stejně by je vyhrávala díla o kriminalitě, sexu, o životě ve městě, o různých "vyjímečných" hercích, zpěvácích či o mafii apod. 
 

  Bez ocenění: v r. 2016

  Už bude 20. shrabování v H. Týně, vyjde 20. almanach, vždy se zúčastním. Povídky, pověsti, básně apod. Není to soutěž, ale velmi záslužné konání MěK v H.Týně. SZS by měl podporovat takové akce.
 

                                              
 

OBLÍBENÍ AUTOŘI A KNIHY:

   Kdysi jsem měla ráda klasiku, Dickens, Stendhal, Turgeněv aj. Z českých třeba Karel Čapek, ale i Marie Pujmanová či Hrabal. Trochu s ironickým úsměvem Páral a úplně z jiného soudku: Klostermann - ten mi zůstal. Ale v současnosti jsem úplně jinde. Kdyby... tak Holky moje zlaté, aneb nejen mužští (název knížky, kterou nikdy nenapíši) : Němcová, Světlá, Nováková a... Vlasta Pittnerová 
 

   A básníci? Tady jsem skončila u Vladimíra Holana!!!

DALŠÍ ZÁLIBY, ZÁJMY A KONÍČKY:

   Ráda posedím u dobrého čtení či TV vysílání a červeného vína, ráda se projdu po vsi a po lese. A trochu si zapracuji na zahradě - ale zahrádkář nejsem. Zájmy - stále ty dějiny, ale ne ty velké: statek od statku, kdo tu žil, kdy a jak dopadl vzhledem k vyšším dějinám.  A

kostely a vůbec - jak se žilo, když se věřilo v Boha a kostely nebyly jen památkovými objekty. 
 

   Koníčky? PSANÍ  A ČTENÍ - zkrátka mé druhé já. V městském zpravodaji Poběžovicko mi otiskují pravidelné sloupky a občas spolupracuji s Domažlickým deníkem.

   Také jsem sbírala džbány. Ale teď už na ně nemám místo.

 

OSOBNÍ WEB:

   Nemám