Cena Bohumila Polana 2016 má dva laureáty

11.11.2017 10:11

     Román, v němž se prolíná současnost s nepříliš vzdálenou historií, sbírka básní a román s aktuální sociální tematikou zaujaly porotu Ceny Bohumila Polana 2016. Nejlepší prozaickou knihou vyhlásila Rubikovu kostku Vratislava Maňáka, nejlepší sbírkou básní Na příkrém břehu světa Karly Erbové a čestné uznání udělila knize Lubomíra Mikiska Za obzorem jiný svět.

    Rekordních 23 knih od 19 autorů posuzovala porota ve složení spisovatel Vlado Ríša, básnířka Jaroslava Málková, Lukáš Malý z Ústavu české literatury Univerzity Karlovy a Romana Macháčková z Moravské zemské knihovny Brno. Předsedou poroty byl básník a spisovatel Alois Marhoul. 

    Autorem vítězné Rubikovy kostky je mladý spisovatel ze Stříbra Vratislav Maňák. Jeho románová prvotina zavede čtenáře do roku 2011 i na konec války, do Českého lesa i k Zemplínské Šíravě, především ale do ulic Plzně — toho „nejameričtějšího města v Evropě“, které se kvůli měnové reformě už na počátku padesátých let postavilo tehdejší moci.

    Oceněná sbírka přední české básnířky Karly Erbové Na příkrém břehu světa obsahuje přesně to, co čtenář u Karly Erbové hledá: obrazná a přitom přesná sdělení niterných pocitů i reflexí života kolem nás, křivolaké cestičky vedoucí kamsi za pravdou a za smyslem bytí.

    Čestným uznáním oceněný román Lubomíra Mikiska Za obzorem jiný svět si od kritiků vysloužil přízviska jako optimistický a čtivý manuál pro lidi na dně nebo optimistický pohled na problém bezdomovectví. Vypráví totiž příběh muže, který se po jedné, relativně běžné ráně osudu, jakou je ztráta zaměstnání a smrt manželky, ocitne v děsivém víru gamblerství.

    Literární Cenu Bohumila Polana uděluje Středisko západočeských spisovatelů každoročně za významná díla v oblasti poezie a prózy spjatá se západočeským regionem tematicky nebo osobou autora. I letos se konala pod záštitou primátora města Plzně Martina Zrzaveckého a jejím hlavním partnerem byla skupina ČEZ.

Fotogalerie zde